Výlet seniorů na Zelenou horu u Žďáru nad Sázavou – 14.9.2017

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 14. září 2017 výlet do pivovaru Rychtář v Hlinsku a na Zelenou horu u Žďáru nad Sázavou.

Krátce před šestou hodinou ranní jsme vyrazili pohodlným autobusem směr Hlinsko. Zde jsme navštívili pivovar Rychtář. Tradice místního pivovaru sahá do roku 1913. Piva značky Rychtář se zde dnes vyrábějí pod hlavičkou české společnosti Pivovary Lobkowicz. Pivovar Hlinsko patří mezi pivovary s poměrně krátkou historií. Byl založen v roce 1913 a je posledním pivovarem postaveným v Čechách mezi rokem 1913 a rokem 1971, kdy byly založeny pivovary v Nošovicích a v Mostě. Po prohlídce pivovaru následovala malá ochutnávka u samovýčepu v minipivnici s promítáním filmu, kde si každý mohl natočit pivo dle své chuti a množství. Na závěr jsme si mohli ve firemní prodejně koupit pivo všech druhů a propagační materiál. Po prohlídce jsme odjeli do nedalekého Ždírce nad Doubravou, kde v Penzionu Na ranči – „Džekův ranč“ jsme měli připravený oběd, který všem chutnal. Zde provozují svůj vlastní minipivovar s výrobou piva značky „NAŠE PIVO“ a to světlé, kvasnicové, nepasterizované a nefiltrované 13o a 11o. Hlavním bodem výletu byl poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Tato kulturní památka je na seznamu UNESCO zapsána od roku 1994. Kostel byl postaven ve slohu barokní gotiky. Stavba poutního kostela probíhala v letech 1719–1722 na náklad opata zdejšího cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy. Smyslem stavby bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce. V době vzniku stál na travnatém vršku, který Václav Vejmluva pojmenoval Zelená hora (dříve se nazýval Černý les nebo Strmá hora) podle vrchu u Nepomuku, ze kterého pocházel Jan Nepomucký i první žďárští mniši. Do nedávné doby byla stavba obklopena vysokým borovým lesem, který však byl odstraněn, aby bylo na kostel, tak jako původně, vidět i z velké dálky.
Jedná se o nejoriginálnější dílo českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Po skončení prohlídky s vyčerpávajícím výkladem a krátkým zápisem do knihy návštěv jsme si prohlédli nedaleký zámecký park. Na zpáteční cestě jsme měli krátkou zastávku na přehradě Seč. Hráz postavená v letech 1925 až 1934 je zděná a byla postavena ze žulových bloků mezi skalisky, na nichž se nacházejí zříceniny hradů Oheb a Vildštejn. Výška koruny hráze činí 42,0 m a její délka je 165,0 m. Šířka hráze v koruně činí 6,8 m. Přehrada zadržuje téměř 22 milionů m2 vody. Přehrada zatopila kromě jedenácti obytných domů a jednoho velkého statku čtyři mlýny, čtyři pily a tírnu lnu. Zde nás sychravé počasí a déšť nahnal zpět do autobusu a pokračovali jsme do Lázní Bohdaneč , kde v restauraci „Na sádkách“ v příjemném prostředí byla připravena fantastická večeře. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Jiří Srdinko z Klamoše od firmy Heřmanský. Výletu se zúčastnilo celkem 37 občanů. Počasí se vydařilo, celý den bylo skoro slunečno a již se všichni těší na další výlet. Příjezd domů byl krátce po 21 hodině.

 

Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii
Výlet seniorů na Zelenou horu u Žďáru nad Sázavou – 14.9.2017

.