Výlet seniorů do Podorlicka -15.5.2014

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 15. května 2014 výlet do Podorlicka. Nejdříve jsme navštívily závod Škoda auto v Kvasinách, kde v současné době z linky sjíždějí modely ŠKODA Superb a ŠKODA Yeti. Denní výroba činí celkem 650 vozů v třísměnném provozu. V současné době se staví nová logistická hala, příští rok má být rozšířena svařovna. Už předtím byla rozšířena výrobní kapacita modelu Yeti na dvojnásobek – 100.000 vozů ročně. Zde se nám o výklad postaral pan průvodce, který na konci prohlídky od nás dostal malý dárek a poděkování od všech. Po prohlídce výrobních provozů jsme jeli do nedalekého Letohradu, zde jsme v restauraci Nový dvůr poobědvali. V té samé budově je muzeum řemesel, které bylo otevřeno 18. května 2000. Je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1700 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Tyto expozice umístěné ve třech patrech si prohlédl každý individuálně.

Následující krátkou zastávkou byl chráněný přírodní výtvor Zemská brána. Je to skalnatý úsek toku řeky Divoké Orlice, která zde proniká do vnitrozemí Čech. Čtvrtou zastávkou byl kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který bylpostaven mezi lety 1723 a 1733. Kostel má půdorys tvaru kříže. Je 48 metrů dlouhý a 19 metrů široký, vnitřní výška činí 27 metrů, původní vnější výška měřená až ke špičkám věží byla 47 metrů. Zajímavá je severojižní orientace kostela. Zde se nám dostalo odborného výkladu o historii kostela.

Posledním zastavením byla chata T.G. Masaryka na Šerlichu postavená v letech 1924 – 25 Klubem českých turistů z Hradce Králové podle projektu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Stavitelem byl F. Capoušek z Hradce Králové. Základy byly položeny 25.3.1924 a za účasti Aloise Jiráska byla dne 14.9.1925 otevřena pro veřejnost. Za velmi větrného počasí jsme koukli na polskou stranu a poté jsme našli azyl ve vyhřáté chatě, kde jsme se malinko občerstvili. Cestou domů jsme se v Motorestu Lípa zastavili na večeři. Po chutné a vydatné večeři jsme se vydali k domovu. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Jaroslav Vondruška.

Výletu se zúčastnilo celkem 37 občanů. Počasí tentokrát bylo zamračené, důležité ale bylo, že jsme nezmokli. Výlet se vydařil a již se všichni těší na další. Příjezd domů byl v pozdních nočních hodinách.

Fotky z akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii Výlet seniorů do Podorlicka – 15.5.2014.