Výlet seniorů na Broumovsko a Náchodsko – 13.9.2012

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 13. září 2012 výlet na Broumovsko a Náchodsko. Nejdříve jsme navštívili klášter v Broumově. Benediktinský klášter v Broumově je natolik významným architektonickým a kulturním komplexem, že byl pro svou nezpochybnitelnou hodnotu zapsán do seznamu národních kulturních památek České republiky. Jako zajímavost jistě působí  tzv. vamberecká mumie (pozůstatky mumifikovaných vambereckých kněží) či  unikátní, nově restaurovaná replika Turínského plátna z roku 1651. Další zastávkou byl pivovar Broumov  –  Olivětín, který je typickým představitelem tzv. piva českého typu. Používá nejkvalitnější domácí suroviny, vlastní vodu čerpá z 38 metrů hluboké artézké studně. Má malou stálou expozici pivovarnictví, zaměřenou zejména na historii svého pivovaru.

Po prohlídce pivovaru paní Špinková, jménem klubu seniorů, písemně poděkovala do kroniky.  Další velice příjemnou zastávkou byla restaurace „ U kostela“ v Broumově, kde jsme poobědvali. Hned naproti restaurace se nachází dřevěný kostelík Panny Marie, který je označován také jako kostel „U naší milé Paní“. Jedná se o nejstarší dochovanou celodřevěnou stavbu ve střední Evropě. Velká škoda, že kostelík byl uzavřen.  V odpoledních hodinách jsme navštívili státní zámek Náchod, kde jsme si prohlédli  Piccolominskou expozici – Piccolominský sál, Španělský sál, sál svět hraček, Císařský salon, kuřácký salon, kuchyni Smiřických a další části expozice. V hradním příkopu se nám předvedli dva statní medvědi – František a Františka.

Poslední zastávkou byla Jiráskova chata s rozhlednou na Dobrošově. Chata prošla nedávno rozsáhlou rekonstrukcí a pro veřejnost byla otevřena 14. září 2002. Závěr výletu byl v České Skalici v penzionu restaurace Tropical, kde byla podána večeře. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Jaroslav Vondruška. Výletu se zúčastnilo celkem 27 občanů. Počasí tentokrát bylo zamračené s drobnými přeháňkami, až v odpoledních hodinách vysvitlo slunce, ale i tak se výlet vydařil a již se všichni těší na další výlet. Příjezd domů byl v pozdních nočních hodinách.

Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii Výlet seniorů na Broumovsko a Náchodsko – 13.9.2012.