Výlet seniorů do Miletína a Hospital Kuks – 12.5.2016

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 12. května 2016 výlet do Miletína a Hospital Kuks.

Naší první zastávkou byl závod na výrobu pravých hořických trubiček v Miletíně. Firma vznikla v roce 1999 a od roku 2007 nepoužívá ve výrobě suroviny, které by mohly dlouhodobou konzumací poškodit zdraví. Firma zaměstnává 60 zaměstnanců. Zde jsme zhlédli výrobu trubiček a někteří si mohli vlastnoručně stočit hořickou trubičku. Ve firemní prodejně jsme si koupili  různá dárková balení trubiček.

Po prohlídce výrobního závodu jsme v Miletíně navštívili rodný domek Karla Jaromíra Erbena, českého básníka, prozaika a historika. Jeho nejznámějším dílem je Kytice. První vydání vyšlo v roce 1853, životní dílo – sbírka balad K.J.Erbena, jedna z nejslavnějších knih české literatury. Vznikla po téměř dvacetileté literární práci Erbena.

Po prohlídce rodného domku jsme navštívili nedalekou přehradu Les Království na řece Labi. Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Na levém břehu ji lemuje rozsáhlý lesní komplex Království, zbytek starého hraničního hvozdu, po němž získala přehrada své jméno. Přehrada je v českých poměrech neobvyklá svým vysoce estetickým stavebním provedením. V současnosti je díky své jedinečnosti vyhledávaným cílem turistů. Od 3. září 1958 je přehrada i s elektrárnou zapsána jako nemovitá památka, od roku 1964 je údajně národní technickou památkou a od 1. července 2010 je národní kulturní památkou.

Po prohlídce a krátkém posezení jsme jeli do nedaleké Dolní Brusnice do lázeňského Hotelu Pod Zvičinou, kde jsme měli zajištěn oběd. Odtud byl krásný výhled na Krkonoše a Černou Horu. Po dobrém a vydatném obědě jsme navštívili Hospital Kuks.

Hospital Kuks byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jedná se o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Hospital Kuks je prosnulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí, a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka.
Při dvouhodinové prohlídce jsme si prohlédli Hospital, dále Historii lékáren a Historii výroby léků. Zahradu jsme z důvodu nepřízně počasí nenavštívili.

Po prohlídce Hospitalu jsme se cestou domů zastavili ve Svobodných Dvorech v Pensionu u Svatého Jana. Zde pro nás byla zajištěna a připravena skvělá večeře. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Miroslav Heřmanský. Výletu se zúčastnilo celkem 37 občanů. Celý den nás doprovázelo krásné slunečné počasí, pouze v samém závěru dne zapršelo. Výlet se vydařil a již se všichni těší na další. Příjezd domů byl ve večerních hodinách.

Fotky z výletu si můžete prohlédnout ve fotogalerii Výlet seniorů do Miletína a Hospital Kuks – 12.5.2016.