Výlet seniorů do pivovaru Plzeňský Prazdroj – 18.5.2023

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 18.května 2023 výlet do Plzeňského pivovaru Prazdroj.


A hned na začátek trochu statistických čísel:
Tento výlet je v pořadí 20 výletem od roku 2012 doposud, s výjimkou roku 2020 kdy se neuskutečnili dva výlety a v roce 2021 květnový výlet z důvodu Covidu 19.
Všech 20 výletů jsme cestovali s firmou Heřmanský. Z toho rovnou polovinu tedy 10 výletů řídil sám šéf pan Miroslav Heřmanský.
Celkem jsme autobusem najezdili 5 862 km. Osob bylo přepraveno 752, průměr na výlet je 38 osob.
Největší počet osob byl hned na prvním výletu po severních čechách – 48 osob, nejmenší počet byl na Broumovsko a dnes do Plzně – 27 osob.
Celkem se našich výletů zúčastnilo 144 osob, z toho se pouze 2 osoby všech 20 výletů….
Po příjezdu na plzeňské náměstí Republiky jsme měli rozchod. Někteří si prohlédli sousoší Spejbla a Hurvínka, dále si prohlédli dominantu náměstí katedrálu sv. Bartoloměje. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka..Sousední věž katedrály je považována za nejvyšší gotickou kostelní věž v Čechách a její výška je 102,6 metrů. Po vystoupání 299 schodů na vyhlídkový ochoz ve výšce 62 metrů nad zemí se před vámi rozprostře nezapomenutelný výhled na historické jádro a okolí města. Na 11 hodinu pro nás by zajištěn oběd v nejstarší restauraci v Plzni „U Salzmannů“. Jídlo zde bylo výtečné. Velká škoda,že nás tlačil čas. Hlavním programem výletu byla prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj. Jeden z největších a nejznámějších pivovarů v ČR. Při prohlídce jsme viděli expozici surovin , dále varny i moderní varny z roku 2004. Viděli jsme varní pánev, ve které byla uvařena první várka plzeňského ležáku 5.října 1842. Užili jsme si jedinečnou atmosféru historických pivovarských sklepů, zde jsme viděli spilečné kádě. Na prohlídku stáčírny nás z nádvoří odvezl pivovarnický autobus. Stáčírna patří mezi nejmodernější v Evropě a její kapacita je 120 000 lahví za hodinu. Vrcholem prohlídky byla degustace nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell načepovaného přímo z ležáckých dubových sudů v historických sklepech. Jeli jsme také největším osobním výtahem v ČR. Velkou pochvalu si zaslouží naše průvodkyně Veronika. Podrobným a hlavně poutavým výkladem se naše prohlídka prodloužila o 40 min. Prohlídková trasa nás zavedla na autentická místa, kde se před 180 lety zrodilo proslulé pivo Pilsner Urquell a dodnes pokračuje. Na samý závěr jsme někteří nakoupily nějaké ty suvenýry.
Cestou domů jsme se zastavili v Kersku v Hrabalově hájence, kterou proslavil film Slavnosti sněženek, kterou režíroval Jiří Menzel podle knihy Bohumila Hrabala, který byl s Kerskem neodmyslitelně spjatý. Zde jsme se dobře najedli. Většina si dala „šípkovou“ s knedlíkem. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Miroslav Heřmanský. Výletu se zúčastnilo celkem 27 občanů. Celý den nás doprovázelo pěkné počasí, na cestování super. Výlet se vydařil a již se všichni těší na další. Příjezd domů byl ve večerních hodinách.

 

Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Výlet seniorů do pivovaru Plzeňský Prazdroj – 18.5.2023

.