Výlet seniorů do muzea v Čáslavi, zámek Žleby a zahradnictví Starkl – 15.9.2022

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 15.září 2022 výlet do Národního zemědělského muzea v Čáslavi, zámek Žleby a zahradnictví Starkl.

První zastávkou bylo Muzeum zemědělské techniky. Čáslavská pobočka Národního zemědělského muzea se zaměřuje především na historii továrních řad traktorů, sklízecích mlátiček a oradel. Unikátní kolekce patří mezi nejvýznamnější a největší obdobné sbírky v Evropě. Stroje jsou umístěny v moderní expozici i v částečně zpřístupněných depozitářích. K vidění jsou tu například modely značek Zetor, Svoboda, Wichterle a Kovářík, John Deer i vzácné prototypy, k jejichž sériové výrobě nikdy nedošlo. Po prohlídce muzea jsme se jeli do nedalekého Motorestu Na Písku, kde nás čekal skvělý oběd. Další naší zastávkou byl zámek Žleby, který patří mezi často vyhledávané cíle zvláště pro jeho neopakovatelnou atmosféru a romantické prostředí. Původně gotický hrad ze 13. století vyniká bohatými historickými interiéry, které byly vytvořeny knížaty z Auersperka během 19. století. Ti čerpali inspiraci v Anglii.
Zámek vlastní rozsáhlou sbírkou uměleckých předmětů od zbraní, přes sklo a keramiku, až po historický nábytek od doby renesance po 20. století. Unikátem je dochované zámecké divadlo s původním vybavením, včetně kostýmů. Natáčely se zde pohádky Královský slib, O Šípkové Růžence, Nejkrásnější pohádka, Kouzla králů, Tři bratři, Nejlepší přítel, O vánoční hvězdě a další. Předposlední zastávkou bylo zahradnictví STARKL. Závěr výletu byl v Motorestu Selská jizba v Obědovicích, kde byla pro nás připravena večeře. Zde náleží velká pochvala pro celý personál restaurace, obsluha a jídlo prostě vynikající. Nemělo chybu. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Miloslav Heřmanský. Výletu se zúčastnilo celkem 34 občanů. Tentokrát nás celý den provázelo zamračené počasí místy deštivé. Výlet se vydařil a již se všichni těší na další. Příjezd domů byl ve večerních hodinách.

 

Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Výlet seniorů do muzea v Čáslavi, zámek Žleby a zahradnictví Starkl – 15.9.2022

.