Výlet seniorů na zámek Zruč n.S., Hrusice a Kouřim – 17.5.2018

Klub seniorů při Obecním úřadu ve Vinarech uspořádal ve čtvrtek 17.května 2018 výlet na zámek Zruč nad Sázavou, památník Jesefa Lady v Hrusicích a muzeum lidových staveb v Kouřimi.

Krátce před sedmou hodinou ranní, tentokráte za vydatného deště jsme vyrazili pohodlným autobusem směr Zruč n.S. Zde jsme si prohlédli zámek, jde o trojkřídlý pseudogotický zámek s třípatrovou věží který byl postaven v letech 1872–78 na základech zchátralého renesančního objektu. Další úpravy proběhly v pseudogotickém slohu podle návrhu českého architekta Jana Vejrycha v letech 1891–92. V současnosti zde můžete obdivovat prostory připomínající poslední majitele, rodinu Schebků, včetně kaple a věže. Z věže užasnete nad výhledem na starou část městečka, řeku Sázavu a Posázavskou dráhu, vybudovanou v roce 1903. Zahradu jsme z důvodu nepřízně počasí nenavštívili. Kolowratská věž ve středověku sloužila jako hláska hradní stráže i jako skladiště zbraní. Byla opatřena střílnami do několika směrů. Uvnitř věže je velmi zajímavá expozice středověkých zbraní. Každé patro věže je interaktivní a hravou formou seznamuje děti její historií, dobovými nástroji a zbraněmi připomínající obranu hradu ve středověku. Děti mohou například prolézt tajnou stěnou, složit znaky rodů vládnoucích na Zruči nebo sestavit z písmenek odpovědi na otázky. Z koruny dvaceti metrové věže se naskýtá krásný výhled na celý zámecký areál. Při dešti je vstup do nejvyššího patra uzavřen, ale na naši prosbu nám byl vstup umožněn. Po menším zpoždění další zastávkou byly známé Hrusice, kde jsme ve známé Hrusické hospodě Josefa Lady a jeho kocoura Mikeše s výbornou tradiční poctivou českou kuchyní poobědvali. Hospoda je vyzdobena Ladovými obrázky, je obnoveno i vnitřní uspořádání stolů a výčepu, jako za doby, kdy tu Josef Lada žil.
V Hrusicích jsme ještě navštívili Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny, který se nachází v domě č. p. 115, který využívala Ladova rodina k letním pobytům. Tento dům projektoval v roce 1933 architekt Čeněk Vořech (1887-1976), žák architekta Jana Kotěry. Za zmínku stojí, že úplně u vjezdu stále stojí dvě mohutné lípy, které tam zasadil sám Josef Lada na památku narození dcer Aleny a Evy. Samotná expozice byla otevřena 18. června 1986 za účasti Aleny Ladové a jejího manžela Jana Vrány a slouží po určitých obměnách dodnes. Ve vstupní místnosti jsme si po zakoupení vstupenky prohlédli cyklus dvanácti měsíců, v němž Josef Lada zachytil tradiční zvyky, zábavu a práci venkovského lidu. Poté jsme se s průvodkyní vydali po stopách Josefa Lady. Nejprve jsme se seznámili s jeho životními daty a prohlédli si rodinné fotografie, knihy s Ladovými ilustracemi pro dospělé či ukázky z Kvítka. Další zastávkou našeho výletu bylo Muzeum lidových staveb v Kouřimi které představuje čtrnáct větších památek lidové architektury z oblasti středních, východních a severních Čech. Unikátem je především desetiboká roubená stodola z Durdic u Votic, postavená v roce 1648, která je nejstarší zachovalou památkou tohoto typu na území Čech. Dále jsou zde umístěny chalupa a špýchar z Budče a malý roubený špýchar z Hrádku,rozlehlý obytný dům usedlosti „Šperkovna“ ze Strašic, který doplňuje architektonicky pozoruhodný špýchar z Kornatic , roubený obytný dům statku z Týřovic, chalupy z Masojed, domku z Krchleb a zděné stodoly. Celoroubená kovárna ze Starého Bydžova, postavená roku 1774, dále je tu roubená rychta z Bradlecké Lhoty, dvanáctiboká stodola ze Želejova, patrový polohrázděný dům z Jílového – Kamenné u Děčína. Větší objekty doplňuje několik drobných památek z 18. – 20. století, z nichž jsou nejvýznamnější mariánský sloup z Konárovic a barokní socha sv. Donáta ze Svatbína. Závěr našeho výletu byl v Hotelu Classic v Novém Bydžově, zde pro nás byla zajištěna a připravena skvělá večeře. Průvodcem celého dne byl pan Bohuslav Vršťala. Dopravu autobusem zajišťoval pan Miroslav Heřmanský. Výletu se zúčastnilo celkem 39 občanů. Dopoledne nás trápilo deštivé počasí, ale odpoledne se vyčasilo a bylo příjemně. Výlet se vydařil a již se všichni těší na další. Příjezd domů byl ve večerních hodinách.

 

Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii

Výlet seniorů na zámek Zruč n.S., Hrusice a Kouřim – 17.5.2018

.